Konec války v Rossbachu a jeho okolí - 3.

Z deníkových záznamů Reinholda Müllera, mistra v přádelně Frank

Rossbacher Heimatbote 1965/3

Neděle, 15. 4. 1945 - Kolem 9 hodiny dopoledne nálet stíhačů na Freiberg, 4 mrtví, několik zraněných. Zastavení železničního provozu na trati Rossbach–Adorf.

16. a 17. 4. - Stíhači neustále pátrají po vlacích a silničních vozidlech. Z okolí je slyšet hvizd jejich náletů a palbu palubních kanonů. V průběhu dvou dnů došlo k zastavení veškeré pozemní dopravy za bílého dne. Po setmění pak hřměly vojenské transporty až do svítání. Přepravce Otto Voit se odvážil se svým autem do Aše. Ve Studáneckém lese jeho auto rozstříleli hloubkoví stíhači. Z 15. na 16. 4 je slyšet těžké dělostřelectvo.

17. 4. - V blízkosti školy v Trojmezí dopadlo cca. 8 granátů. Hřmění děl z prostoru Rehau–Gattendorf–Gassenreuth–Ölsnitz.

18. 4. - Rossbach přelétají první granáty z našich hlavní, tzn. z německých hlavní. Odpáleny pravděpodobně z prostoru Horní Studánky směrem na Gassenreuth, kde se nachází Američané. Ze všech stran přichází vojenské hlídky. Vojsko ustupuje ze saské a bavorské hranice. Opět přijíždí další vojáci.

19. 4. - Na Rossbach dopadají první granáty. Zasaženo je cca. 10 domů, poškozen je také usedlost rodiny Döllingů. Stále je slyšet a vidět stíhací letadla letící směrem na Adorf, Bad Elster a Aš. Pokud se přes den nějaké vojenské auto odváží vyjet, je okamžitě napadeno nepřátelskými stíhači a rozstříleno.

18. a 19. 4. - Směrem do Bavorska a Saska je neustále vidět velké požáry. 17. 4. měl být Američany obsazen Hof. Tankový předvoj v Kaiserhammeru.

19. 4. - Byl jsem v Aši. V lese nad Studánkou bylo na silnici několik rozstřílených a vyhořelých vojenských aut. Hloubkaři létají nízko nad lesy a vesnicemi. Pokud se něco pohne, okamžitě útočí palubními kanóny. Pátrací letouny létají nízko a pomalu. Pokud zjistí pohyb vojska, přichází po pár hodinách dělostřelecký útok.

20. 4. - Ve Faßmannsreuthu Američané obsazují usedlost Wilfertů. Americké tanky stojí v Ebmathu.

20. 4. - Do Rossbachu dopadají střely z protitankových děl a těžkých kulometů. U sousedky Fuchsové je rozstříleno okno. Nad hlavami létají kulky. Trojmezí je několikrát ostřelováno dělostřelectvem. Ve směru na Aš, Selb, Rehau, Posseck, Ebmath je stále vidět mračna kouře.

20. 4. - Střelba z děl, kulometů a pušek v bezprostřední blízkosti. Kolem 20.15 hod dělostřelecká palba z Eichichtu. První dopad nedaleko Freitagů na Horním městě. Druhý dopad ve směru usedlosti Todt v Gettengrünu. Třetí dopad do Adorfského lesa. Čtvrtých dopad nádražní hotel Schnapsrichter. Potom přesun do sklepa. Granáty dopadají v intervalech 10 až 15 minut do okolí nádraží. Odpalovány byly i celé salvy. Každá rána byla sledována, odpal z prostoru Ebmathu, dopad v okolí nádraží. Tak to šlo celou noc. Hrůzná noc. Nejhůř bylo zasaženo okolí továrny na koberce. Během noci bylo od Ebmathu slyšet zvuk motorů těžké techniky. Předpokládá se, že to byly tanky, které určitě dorazí ráno 21. 4. do Rossbachu. Poslední granát dopadl v 5 hodin ráno. V noci se všichni domnívali, že celá výšina nad nádražím bude v rozvalinách. Domobrana 20. 4. ustoupila. Její člen Schmidt zapomněl svůj kabát a při pokusu o jeho záchranu byl na Ebmathské silnici zajat Američany.

21. 4. - V 7 hodin ráno přelétával nad celým Rossbachem velmi nízko a pomalu průzkumný letoun, především nad Einöde a Ebmathskou ulicí. Veškeré vojsko se během noci stáhlo zpět ve směru Adorf–Bad Elster. Elfhausen je obsazen již od 19. 4. Tanky přijíždějící z Rehau dojely 20. 4. do Trojmezí a poté se stáhly zpět do Kaiserhammeru.

21. 4. - Ve 14 hodin přijíždí z Ebmathu a Trojmezí první tanky a průzkumné pancéřové vozy na Parkové a Tržní náměstí. Pancéřové vozy projíždí všechny ulice v okolí a hledají německé vojsko. Po polní cestě dojeli až k hornímu plotu naší zahrady. Po 7 hodině večerní je zákaz vycházení. Během noci na 22. 4. všechny vozy opět opustily Rossbach. Aš má být obsazena od 20. 4. od 16 hodin.

Neděle, 22. 4. byla klidná. Večer kolem 9 hodiny dopadají dělostřelecké granáty ze směru Bergen do Bärenlohu. Adorfský les je obsazen německým vojskem. V neděli 22. 4. ve čtvrt na deset večer pálí Američané z kulometů z Müllerovo továrny do Farského lesa. V noci na pondělí 23. 4. ojedinělá dělostřelecká palba. Studánku Američané obsadili 22. 4. ve 2 hodiny odpoledne. Na silnici z Rossbachu přes Pastviny do Studánky průzkumné obrněnce Američanů. Německé vojsko opustilo Rossbach již 21. 4. Ve dnech před 20. 4. bylo velmi pěkné počasí, což značně přispívalo aktivitám amerického letectva. Německé letouny nebyly vidět již od 10. 4. Od 22. 4. se počasí výrazně zhoršilo a situace se proto trochu uklidnila. 22. 4. je od 8 hodin večer zákaz vycházení.

23. 4. - Byl v jsem Pastvinách, předjíždělo mne několik amerických průzkumných vozidel. Toho dne opět kulometná, dělostřelecká a minometná palba ve směru Eichicht, průzkumná vozidla neustále projíždí Rossbach ze směru Trojmezí–Pastviny a zpět. V Trojmezí stojí několik tanků. 23. 4. od 12 hodin v poledne do 16 hodin a od 20 hodin večer opět zákaz vycházení.

24. 4. - Osoby se mohly po ulicích pohybovat pouze od 8 hodin ráno do 10 hodin dopoledne a od 16 do 18 hodin. Déšť a mokrý sníh. Dnes, 24. 4., nepadl do půl 12 dopoledne žádný výstřel.

25. 4. - Během dne až jednotlivé výstřely z děl a kulometů klid. Ostřelována byla Horní Studánka, Theresienruh až po Eichicht. Americké tanky zaujaly pozici u Zapfentischlera. Američané se ubytovali v továrně na koberce. Dvůr továrny je plný tanků. Večer kolem půl 7 přichází rozkaz k rychlému ústupu z Krásňan až po továrnu na koberce. Ústup začíná. Krátce nato přichází rozkaz, není třeba ustupovat. Kolem 20 hodiny urputná dělostřelecká palba z prostoru Ebmath–Eichicht směrem k Hendelovu rybníku. Tisícovka granátů postupně přelétá přes Rossbach, okna řinčí, byla bezoblačná obloha a bezvětří. Palba duněla až hluboko do Krušných hor.

25. 4. - Od čtvrt na deset večer byl opět klid. Noc na 26. 4. byla, až na jednotlivé výstřely z kulometu, klidná. Německé dělostřelectvo odpálilo několik střel od Adorfu na Krásňany. Dva granáty dopadly před dům Reinholda Ranka. Měly zasáhnou tanky na dvoře továrny na koberce. Adorf se má vzdát, ale chtějí se bránit do posledního muže. Do Adorfského lesa dopadá dělostřelecká a kulometná palba. Mají se v něm nacházet jednotky SS. Dle pozorování kladou velmi tvrdý odpor. Američané pálí ze severu ve směru Hundsgrün-Freiberg-Adorfský les až po Theresienruh. Rossbach neustále přelétají dělostřelecké granáty, po 15 až 40 sekundách po odpálení je slyšet jejich dopad do Adorfského lesa.

26. 4. - Vycházení osob bylo povoleno od 8 hodin ráno do 18 hodin večer.

27. 4. - Doba vycházení byla opět stanovena od 8 do 10 hodin ráno a od 13 do 15 hodin odpoledne. Pohyb mezi jednotlivými obcemi je zakázán. Americké letouny létají slabých 400 metrů nad Rossbachem a Adorfským lesem. Velmi pomalu pátrají po zemi. Jakmile se objeví německý voják, začnou do tohoto místa krátce nato dopadat dělostřelecké granáty. V noci na 27. 4. bylo vidět palbu svítících střel ve směru Eichicht–Bergen. Opět dělostřelecká palba. Dopad ve směru Hendelova rybníku.

27. 4. - Ráno ještě hezky. Kolem 10 hodiny dopoledne zataženo a déšť. Nízká oblačnost. Letectvo dnes nevzlétlo. Francouzští civilisté měli již včera začít odjíždět směrem na západ. Ruské zajatce není moc vidět poflakovat se kolem. Bílé vlajky visí od 21. 4. stále na fabrice. Americká dělostřelecká palba, pálí na Untertriebel a Bergen. Vypadá to na útok německých sil z Adorfu směrem na Bergen. V pátek 27. 4. od 7 do 9 hod se urputně bojuje na horních Krásňanech, je dobře vidět plamenomety. Nepřetržitá palba amerických kulometů, děl a tanků. Vypadá to, že lesem nad Elsterem proniká a bojuje německé vojsko. Američané přisunují velké posily motorizovaných zbraní z Pastvinské silnice. Už parkují na dvoře továrny Ottnima. Továrna Übel je obsazena americkým vojskem. Motorizované zbraně nejrůznějších typů stojí v krátké době na Schützenstraße (Vilová) a Tržním náměstí. Americké velení se usídlilo ve vile paní Liny Hendelové a ve vile Waltera Uebela. Od 22 hodin je opět klid.

28. 4. - Pohyb obyvatelstva je povolen od 8 do 10 hod dopoledne a od 13 do 15 hod odpoledne, po celém městě stojí americké hlídky. První dělo pálí ve ¾ na 11 dopoledne směrem k Hendelovu rybníku. Člověk má neustále pocit, že u Američanů všechno bezvadně funguje. Přes den byl klid, až na kanonádu v Adorfském lese a ve směru na Olešnici. V devět večer byl slyšet od bavorské hranice a ze severovýchodu hluk motorů. Byly to zřejmě velké motorizované jednotky Američanů. Ve městě byl kolem půl 10 večer čilý motorizovaný ruch. Toho večera se vyjasnilo, bezvětří, 2 stupně nad nulou.

Neděle 29. 4. - První dopad dělostřeleckého granátu kolem 11 hodiny dopoledne na horní Krásňany. Měl pravděpodobně zasáhnout továrnu na koberce. Výstřel od Freibergu. Továrna však byla předtím vyklizena. Rossbach je stále obsazen americkým vojskem. Rozestavení mnoha děl v různých částech obce. Před domy stojí porůznu velké tanky. Také v Pastvinách je hodně tanků a motorizovaných zbraní. První americké letadlo (průzkumné) přistává v Pastvinách. Z louky pak opět odlétá. Kolem 15 hodiny pálí Američané z mnoha děl z Rossbachu směrem do Adorfského lesa, na Freiberg a až do Schönbašského lesa. Ve směru na Freiberg jsou opět vidět rozsáhlé požáry. Divize SS v Adorfu mlčí. Kolem 9 hodiny večer je na obou stranách klid, je slyšet jen zvuk amerických motorů, ve směru na barevnu v Neubergu. Kolem 23 hodiny večer dělostřelecká palba na obou stranách. Odpoledne měl být zasažen a zapálen zámek ve Freibergu.

30. 4. - Ve 3 hodiny v noci byl střelbou zapálen Halbäu. Během dne se šíří zvěsti, že padl Hitler, Goebbels chce bojovat dál, Göring a Frick měli uprchnout do Švédska. Himmler a Rippentrop chtějí kapitulovat spojeneckým vojskům. S Ruskem se má bojovat dál. Dnes dopoledne nepadl žádný výstřel. Kolem 16 hodiny se z továrny Ottnima v Schützenstraße (Vilové) začínají stahovat všechna vozidla. Také štáb z vily paní Hendelové odjíždí. Řada vozidel odjíždí z obce po Elsterstraße (Ruská), údajně do Bad Elsteru. Kolem 17 hodiny je ze směru od Elfhausenu slyšet odpálení asi 17 dělostřeleckých ran, není však slyšet jejich dopad. Jinak se ale nestřílí. Ve večerních hodinách rachocení tanků a obrněných vozidel utichá, hluk motorů je slyšet jen z dálky, pravděpodobně ze směru od Kopanin. Jen tu a tam projede Rossbachem průzkumné vozidlo. Do města dnes kolem půl 10 dopoledne přichází první pěší oddíly. Část jich jen prochází, část zůstává. Řada domů na Tržním náměstí je obsazena za účelem jejich přenocování. Většinou to byli Američané. Kolem 10 hodiny večerní velký požár směrem na Adorf. Východ je zbarvený do ruda. Musí to být obrovský požár. Bezvětří, téměř jasná obloha, opět zima, mínus 4 stupně. Žádná dělostřelecká palba. Že by byl na saské hranici konečně klid? Stále žádné zprávy z rádia, bez světla a elektřiny, už od 22. 4. Co s námi bude? Proslýchá se, že má přijít pořádková policie. Propuštění zajatci (Rusové) začínají s rabováním. Zámek Sorg měl být přepaden. I v Olešnici mělo dojít k rabování. Zítra je 1. května, výplata. Dělníci v tomto měsíci odpracovali od 3 do 104 hodin. V Dolních Pasekách se ještě 30. 4. mělo bojovat.

30. 4. - Kolem 1 hodiny odpoledne měl být palbou zapálen statek Oswalda Müllera v Pastvinách. Nepřátelské dělostřelectvo pálilo od Rehau. Vydal jsem se, i přes velké nebezpečí, přes Alte Grün pěšky do Pastvin, abych se přesvědčil, který dům hoří, neboť tam mám příbuzné. V Alte Grün jsem potkal pana Wölfela z firmy Beck a ten mi řekl, že tanky právě zapálily usedlost Friedei ve Faßmannsreuthu a ta během půl hodiny zcela shořela.

Friedersreuth Anwesen Nr. 25

Pastvinská usedlost č. p. 25, která byla zničena americkým dělostřelectvem.
Snímek pochází z roku 1946, stodola vpravo byla již nově opravena (dochovala se až do roku 2013).

1. 5. 1945 - Americké dělostřelectvo pálí od Eichichtu na Adorf. V půl 10 dopoledne jsou ve směru na Adorf vidět velké požáry. Je vidět jeden požár za druhým. Odstřelování trvá až do 5 hodiny odpolední. Stále je vidět stoupající dým. Požáry musí být ohromné. Z německé strany, tedy od Adorfu, není slyšet žádná palba. Noc z 30. 4. na 1. 5. byla v Rossbachu klidná. Nedopadl také žádný dělostřelecký granát. Pěší oddíly Američanů se dále ubytovávají v Rossbachu. Je nasazena vojenská policie. Továrna na koberce je vyrabována Rusy, následně pak Němci. V Kaiserhammeru byl minulé noci vyrabován hostinec a usedlost Jakob. To samé na zámku Sorg a zámečku Rank v Pastvinách. Kolem půl 10 večer cca. 13 dělostřeleckých výstřelů, odpáleny zřejmě z Eichichtu. Bylo slyšet, jak granáty sviští nad Rossbachem. Dopad v okolí Freibergu a Adorfu. Po několika sekundách je odtamtud vidět velký požár. 1. 5. je vycházení povoleno od 7 ráno do 19 večer.

2. 5. - V noci na 2. 5. dosud nejsilnější americká dělostřelecká palba, z prostoru od Ebmathu po Pastviny, pálí na Adorf a Siebenbrunn. Tam této v noci asi nikdo nezamhouřil oko. Ve směru na Adorf bylo opět vidět velké požáry, jako večer 1. 5. Kolem 6 hodiny ranní 2. 5. dělostřelectvo utichlo. Podle zvěstí se měl Adorf vzdát. V dopoledních hodinách 2. 5. přijíždí velký štáb po Ebmathské silnici a ubytovává se ve všech domech podél silnice, dokonce v Einöde a Ebmathu. V části Einöde je rozmístěn velký počet děl. Přilétají také letadla, která kolem 13 hodiny přelétají ve výšce asi 100 metrů nad Rossbachem. V 18 hodin pálí děla z Ebmathské silnice a Einöde první salvy severovýchodním směrem, snad na Falkenstein, neboť Schöneck leží víc vpravo. Trvá dlouho, než je slyšet dopad granátů. Směrem na Adorf a Markneukirchen se dnes nepálilo. Z německé strany dnes nebyla slyšet žádná dělostřelecká palba.

Dnes, 2. 5., kolem půl druhé odpoledne byla obnovena dodávka elektrického proudu, po 12 dnech! Dnešní zprávy Wehrmachtu v 8 hodin večer hlásí, že Americká armáda nacházející se v oblasti Smrčin, postoupila severozápadním směrem. Část těchto jednotek se zřejmě dnes nachází právě na Ebmathské silnici. Nyní je krátce po 22 hodině a v bezprostřední blízkosti je slyšet dělostřelecká palba Američanů.

3. 5. - Adorf se dosud nevzdal. Předešlé noci pálilo americké dělostřelectvo za všech kanónů na Adorf a jeho okolí. Většina výstřelů bylo vypáleno z oblasti Ebmathské silnice. Z Tiefenbrunnu přijíždí do Einöde a Ebmathu další americká bojová vozidla. Ojediněle byl přes den ostřelován Adorf a jeho pravé sousedství. Nad Adorfským lesem je často vidět hustý kouř. Kolem 22 hodiny začíná americké dělostřelectvo opět pálit z Ebmathské silnice směrem na východ. Nad městem každou hodinu přelétají průzkumná letadla, která pátrají po okolních pláních a lesích. Tato letadla startují a přistávají v zadní Einöde, u usedlosti Rankenbauer.

4. 5. - Kolem 9 hodiny dopoledne přijíždí z Aše těžké tanky, pokračují na Krásňany, zřejmě do Bad Elsteru. Z Aše měli Američané dělostřelectvem silně postřelovat Bad Brambach a Plesnou. Americká průzkumná vozidla projíždí, jako každodenně, hlavní ulice města. Američané roztahali po celém Rossbachu síť telefonních drátů, táhnou se podél zdí, plotů a zahrad. Kolem 5 hodiny odpoledne pálí dělostřelectvo z Einöde směrem na Schöneck. O něco později je ve směru na Schöneck vidět požáry. Kromě toho je ostřelován Untergettengrün, Waldfrieden a Waidigt, kde je také záhy vidět velké požáry. Vypadá to, že v tomto prostoru klade německá armáda stále ještě odpor. Mají tam bojovat i Hitlerjugend. Je potvrzeno, že Adorf se dosud nevzdal. Horní část města má být zcela zničena. Továrna bratří Uebelů v Adorfu lehla popelem. Kolem 21 hodiny je Adorf dělostřelecky ostřelován ze všech možných směrů. Kolem půl desáté večer opět hoří Adorfský les. Po každodenním ostřelování a neustálých požárech to musí v Adorfu vypadat hrozně. Po celou noc plála nad lesem ohnivá záře. Mohutný kouř stoupal k nebi ještě kolem 5 hodiny ranní. Obyvatelé Adorfu musí hrozně trpět. Celou noc na 5. 5. pálí americké dělostřelectvo směrem na východ. Německé dělostřelectvo opět mlčí. Průzkumná letadla opět metr po metru pročesávají zemi.

5. 5. - Velmi špatné počasí brání dalším bojovým operacím. Do půl 6 večer dnes nepadl ještě žádný výstřel. Odpoledne déšť a špatná viditelnost. Kolem půl desáté večer opět dělostřelecká palba z Ebmathu na Adorf. Krátce nato je opět vidět velké požáry v Adorfu.

6. 5. - Kolem půl 6 ráno dopadají na Adorf poslední dělostřelecké granáty. Adorf se vzdal. Adorf byl jedním z nejdéle se bránícím městem a s jeho kapitulací konečně končí válka také pro nás. Z dáli je slyšet už jen ojedinělá dělostřelecká a kulometná palba.

 

Nahoru

Kontakt: thonbrunn@gmail.com ⁄ © Slavomír Michalčík 2014