V bývalé obci Újezd byl jen jeden mlýn. Nacházel se nedaleko nejzápadnějšího bodu dnešní České Republiky, tudíž to byl nejzápadnější mlýn bývalého Rakousko-Uherského mocnářství a pozdější 1. Československé republiky.
Prvně je zmiňován v roce 1648 v souvislosti s tehdejším řemeslným řádem. Mlynářem na Újezdě byl tehdy Andreas Fischer. V roce 1665 je pak mlýn uveden v bayreuthském popisu pohraniční oblasti hejtmanství Hof.
V průběhu doby docházelo - dle příslušných záznamů - k různým změnám majitelů tohoto mlýna. Nelze však s jistotou říci, zda šlo skutečně o prodej, či jen pronájem.
Dne 12. 10. 1735 prodala Margaretha Korndörfferin, se souhlasem a za asistence svého tchána Adama Korndörffera, Johannu Ludwigenovi z Engerlein (tehdejší část Štítar) svůj mlýn a usedlost v Mehringu, zvláště pak právo na mletí a provozování pily za 1600 guldenů.
Před někdejším mlýnem se od roku 2008 nachází "Most Evropy", který symbolicky propojuje Českou Republiku se sousedním Bavorskem.
Textový zdroj: Kronika obce Újezd od paní Irmgard Heinlové, 2007 - německy; Místní názvy v Ašském výběžku od Richarda Roglera, 1955 - německy;
Kontakt: thonbrunn@gmail.com ⁄ © Slavomír Michalčík 2014